Our range of products include loop and sb, two inches deluxe square buckle, heavy duty deluxe square buckle, 25mm sunny sr clamp - black & grey derlin adjustable buckle, front release buckle and capsule loop and capsule buckle.
₹ 45 / Pack Get Latest Price
| Size/Dimension | 0.75 inch,1 inch &1.25 inch |
| Type | Loop & SB |
| Material | Plastic |
| Packaging Type | Packet |
| Color | Black |
| Usage/Application | For Bag |
₹ 105 / Pack Get Latest Price
| Buckle Type | Slide Buckle |
| Plastic Type | POM |
| Material | Plastic |
| Strap Width | 50 mm |
| Shape | Rectangular |
| Usage | Luggage |
| Load Capacity | 25 to 50 kg |
| Color | Black |
| Usage/Application | bags |
| Packaging Type | Packet |
| Finish | Matt Finish |
| Size/Dimension | 2 inch |
| Features | Quick Release |
| Weight | 0.550 gram |
| Packaging Size | 100 piece |
| Item Code | NF0038 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Pack
₹ 85 / Pack Get Latest Price
| Buckle Type | Adjuster |
| Type | Adjuster |
| Material | Plastic |
| Strap Width | 38 mm |
| Color | Black |
| Size/Dimension | 1.5 inch & 2 inch |
| Bag Type | Travel Bag |
| Packaging Type | Packet |
| Finish | Matt Finish |
| Usage/Application | For Bag |
₹ 210 / Pack Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Color | Black and grey |
| Size/Dimension | 1 inch |
| Age Group | 5 to 40 |
| Packaging Type | Packet |
| Finishing | Hard |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | bags |
| Design/Pattern | Suuny |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Pack
₹ 200 / Pack Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Color | Black |
| Usage/Application | bags |
| Age Group | 10 above |
| Packaging Type | Packet |
| Finishing | balck |
| Size/Dimension | 1 inch |
| Weight | 0.750 kg |
| Packaging Size | 100 pieces in one packet |
| Pure Leather | No |
| Item Code | NF0048 |
| as per demand | color customization |
| Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Pack
This high-quality 1-inch center release buckle is crafted from durable Derlin material, ensuring excellent strength and resilience. Designed for secure and quick fastening, it is ideal for use in a variety of applications such as bags, backpacks, straps, belts, and outdoor gear.
Key Features:
Applications:
Ensure durability and convenience in your projects with this 1-inch center release buckle in Derlin.
₹ 95 / Pack Get Latest Price
| Material | Plastic |
| Color | Black |
| Usage/Application | For Bag |
| Packaging Type | Packet |
| Size/Dimension | 1.5 inch & 2 inch |
Minimum order quantity: 144 Pack
Vikas (CEO)
Niwar Corner
No. 5991, Nabi Karim, Shanker Market, Jhandewalan Road
New Delhi - 110055, Delhi, India