Leading Manufacturer of pvc bottom pad (dollar design) for luggage, durable pvc bottom pad for bags and high quality protective five line bottom pad from New Delhi.
₹ 1.2 / Piece Get Latest Price
| Type | Pad |
| Material | PVC |
| Shape | Oval |
| Color | Black |
| Size/Dimension | 2 inch |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | NF |
| Finishing | Matty |
| Usage/Application | bags |
| Length | 50 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Width | 20 mm |
| Weight | 8 gram |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 95 / Piece Get Latest Price
| Rubber Type | Silicone Rubber |
| Color | Black |
| Thickness | 6 mm |
| Shape | Round |
| Tensile Strength | 20 Mpa |
| Application Industry | BAG |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 30 Piece
₹ 0.95 / Piece Get Latest Price
| Color | Black |
| Thickness | 10 mm |
| Rubber Type | EPDM |
| Shape | Rectangular |
| Tensile Strength | 17 Mpa |
| Application Industry | bags |
| Compression Set | 20.00% |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Piece
Vikas (CEO)
Niwar Corner
No. 5991, Nabi Karim, Shanker Market, Jhandewalan Road
New Delhi - 110055, Delhi, India